דלג לתוכן ↓

תעודת הבגרות

תוכנית הלימודים הנלמדת בקולג'ים היא תוכנית בגרות בינלאומית (IB - International Baccalaureate). היא נוסדה בשנת 1968 כתוכנית לימודים קדם-אוניברסיטאית למשך שנתיים, המיועדת לתלמידי תיכון בעלי יכולות ומוטיבציה גבוהים מהממוצע. במהלך השנים צברה התכנית מוניטין רב, תוך שהיא פותחת לבוגריה דלתות באוניברסיטאות המובילות בארץ ובעולם.

תוכנית זו מכילה מספר מאפיינים ייחודיים המבדילים אותה מתכנית הבגרות הישראלית. הלימודים מתקיימים בכתות קטנות (20-5 תלמידים) ומבוססים ברובם על עבודה עצמאית ודיונים. בנוסף, כוללת התכנית תכנים ייחודיים, כמו Theory of Knowledge, קורס בין-תחומי שנועד לעורר אופני חשיבה ביקורתיים כלפי הידע הנרכש בכיתה ומחוצה לה. הקורס מציע בדיקה של יסודות הידע, מודעות להיבטים סובייקטיבים ואידיאולוגים וחשיבה אישית. כמו כן, כל תלמיד נדרש להגיש עבודת מחקר אישית בהיקף של כ-4,000 מילים במגוון רחב של נושאים, במטרה לעודד חשיבה אישית והיכרות עם הכלים וטכניקות המחקר שאליהם נדרש סטודנט באוניברסיטה.

תעודת ה-IB מוכרת ומקובלת על-ידי כל האוניברסיטאות בארץ ועל ידי מיטב האוניברסיטאות בעולם. שפת הלימוד הראשית בכל הקולג'ים היא אנגלית, ובחלק מהקולג'ים מוצעים קורסים בשפות נוספות.

תוכנית הלימודים כוללת מקצועות משש קטגוריות שונות ועל כל תלמיד ללמוד שלושה מקצועות נבחרים ברמה מוגברת, ושלושה מקצועות ברמה רגילה. באופן זה מושגת פשרה בין ההתמקדות במקצועות מסוימים שמאפיינת מספר תכניות לימוד והפיזור הרב שבאחרות. היצע הקורסים המדויק משתנה בין בתי הספר.

שפה ראשונה: ספרות מקור בשפת האם
שפה שנייה: אנגלית, צרפתית, ספרדית, גרמנית, איטלקית, סינית, ערבית, יפנית ועוד.
מדעי החברה והרוח: היסטוריה, כלכלה, פילוסופיה, אנתרופולוגיה, דתות העולם, לימודי סכסוך ועוד.
מדעים מדויקים: פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מדעי הסביבה ועוד.
מתמטיקה: ברמה בסיסית, רגילה או מתקדמת.
מקצוע בחירה: תיאטרון, אומנות, מוסיקה, קולנוע ועוד, או מקצוע נוסף מקטגוריה אחרת.

לאתר הרשמי של ה-IB