דלג לתוכן ↓

שאלות מימי הורים

האם ניתן לבקר את הילדים בחו״ל?

בוודאי! כמובן שמותר לבקר את הילדים בחו״ל, לטייל איתם וגם להתארח בקולג׳. עם זאת, רצוי לסנכרן זאת עם זמני הלימודים של הילדים, או עם אירועים ותוכניות אחרות בקולג׳ – זאת כדי לא לשבש את שגרת החיים החדשה של הילד.

מי אחראי על הילדים? האם יהיה לנו קשר ישיר עם מדריך כלשהו?

בכל קולג׳ ישנן מסגרות שונות שנועדו ללוות את הילדים בשלבים שונים בקולג׳ –

ישנן/ישנם ״אם״ או ״אב״ בית, האחראים על מתחמי מגורים שונים בקולג׳ וכך על סביבת המחייה הבסיסית של התלמידים. בקולג׳ים רבים ״אם״ או ״אב״ הבית גם מלווים את דיירי המגורים בפעילויות גיבוש שונות ומהווים דמות חינוכית, ואוזן קשבת – כאשר לרוב מדובר בדמות ניטרלית שאינה קשורה לסביבת הלימודים האקדמאית של הילדים.

בנוסף לכך, ברוב בתי הספר ישנו גם ליווי מקצועי אקדמאי, ולכל תלמיד מוצמד מדריך או מדריכה שמשמשים כ-״מחנכים״. הם מלווים את התלמידים ומסייעים להם בהחלטות שונות ובבחירת מסלולי הלימוד ומציאת הסיוע האקדמאי הדרוש, אם נדרש.

בנוסף לכל אלו, ישנן גם המסגרות הא-פורמליות שהילדים יוצרים לעצמם, דוגמת ״משפחת מזרח תיכון״, ״משפחת האירופאים״ – בהם לרוב תלמיד בוגר מהשכבה הוותיקה בקולג׳ תופס תפקיד של ״מלווה״ או ״מדריך״ עבור הילדים שנכללים תחת קבוצתו. כמו כן, ברוב הקולג׳ים בתחילת השנה מוצמד לכל תלמיד חדש ״buddy״ מהשכבה הבוגרת, שאחראי להכיר לו את המקום, את המנהגים ואת המדינה, ולעזור בהתאקלמות החברתית בסביבה החדשה.

בנוגע לקשר בין הורים למדריכים – הדבר מתאפשר כאשר ההורים רוצים בכך, והמדריכים בחלק מהקולג׳ים גם מונחים ליצור קשר בתחילת הלימודים להיכרות וכמו כן גם לציון אירועים שונים במשך השנתיים. עם זאת, כן מומלץ להעניק לילד את המקום העצמאי שלו.

מהי התדירות בה נוכל להיות בקשר עם הילדים?

כמה שתרצו! בכל הקמפוסים קיים אינטרנט אלחוטי חינמי המאפשר תקשורת קבועה עם הילדים. תדירות הקשר בין ההורים לילדים תלויה לחלוטין ברצון המעורבים.

מה הציפייה של התוכנית מההורים?

לאפשר לילד לפרוש כנפיים ולפרוח! לדעת להעניק את העצמאות ועם זאת גם לספק תמיכה ולהוות אוזן קשבת כשצריך. חשוב לזכור כי חווית הקולג׳ עשויה להיות לעתים גם מאתגרת, ומצופה מההורה לתמוך בילדו לאורך אתגרים אלו ולעזור לו להתמודד עמם.  

עד כמה ישנה מידת עצמאות לתלמידים (יציאה ממסגרת בית הספר)

ישנה עצמאות גדולה לתלמידים ובתי הספר אף מעודדים עצמאות, סקרנות ומעורבות בקהילה המקומית!

במובן הפיזי – ניתן לצאת ולטייל מחוץ לבית הספר תחת תנאים מסוימים ובהתאם להנחיות ולחוקי בית הספר, לעיתים אף למספר ימים (ברוב בתי הספר- באישור ההורים).

במובן התיאורטי של יציאה ממסגרת בית הספר – בתי הספר מעודדים ״לחשוב מחוץ לקופסה״ ולא להיות מקובעים למסגרת הפורמלית שבית הספר מציע. תלמידים רבים יוזמים מסגרות נוספות לקהילת התלמידים, כמו חוגי ספורט בשיתוף נבחרות בתי הספר המקומיים, יציאה לסיורים באזור, מעגלי שיח ולמידה א-פורמליים בשיתוף קהילות שונות במדינה וגם בתוך בית הספר עצמו. בתי הספר מעודדים את התלמידים להיות אלו שיוצרים בעצמם את המסגרת של הקולג׳, ולהיות אלו שמעצבים ומשנים את המציאות שהם חיים בה. ועל כן, בבתי הספר ״המסגרת״ הפורמלית גמישה ביותר וישנה תמיכה רבה ועידוד של תלמידים שרוצים ״לשבור״ או לשנות אותה.

במידה ויש לנו משפחה קרובה או חברים בקרבת בית הספר האם הילד/ה שלנו יכול/ה לצאת בסופי שבוע וחגים להתארח?

בוודאי! הקולג׳ים מעודדים היכרות ומעורבות בקהילה המקומית. לינה בסופי שבוע במקומות אחרים דורשת אישור מיוחד מהקולג׳ ומההורים– אך הדבר כמובן אפשרי בהתאם להנחיות ולחוקי בית הספר. החברים או קרובי המשפחה גם יוכלו לבקר את הילדים בקולג׳ עצמו.

בנוסף ובהקשר דומה, במספר מדינות ישנן משפחות יהודיות/ישראליות שמתגוררות בערי הקולג׳ים ונמצאות בקשר רציף עם הקולג׳ – במטרה לארח תלמידים ישראלים ויהודיים בחגים ולארוחות שישי.