דלג לתוכן ↓

הלימודים בקולג

מתי מתחילים הלימודים בקולג'ים?

בכל הקולג'ים, למעט הקולג' בסוואזילנד, מתחילה שנת הלימודים בתחילת ספטמבר. לפני תחילת הלימודים מקיים כל קולג' תקופה קצרה של היכרות והתאקלמות עבור התלמידים החדשים, הנדרשים להגיע לקולג' בסוף אוגוסט או בתחילת ספטמבר.

מה קורה עם הבגרויות שכבר עושים בארץ?

בסיום השנתיים בקולג' מקבלים תעודת בגרות בינלאומית. תעודה זו אינה תעודה ישראלית ואינה כוללת בגרויות ישראליות בהן נבחנים בארץ. בגרויות אלה הן למעשה חסרות משמעות מבחינת תעודת הבגרות הבינלאומית. עם זאת, אנו מחייבים את התלמידים שמתקבלים ללימודים ב UWC להיבחן באופן מלא בבחינות הבגרות בהן הם אמורים להיבחן בשנת לימודיהם הנוכחית טרם הנסיעה.

מה לגבי ילדים שלומדים מוסיקה/מחול וכו'?

מקצועות אומנותיים הנם חלק מתכנית הבגרות הבינלאומית, וניתן לבחור במקצוע אומנותי ולהיבחן עליו לבגרות, בהתאם להיצע בקולג'. בקולג'ים השונים מוצעים לימודי תיאטרון, מחול, קולנוע ומוסיקה, אך לא כל קולג' מציע את מלוא מגוון המקצועות. אולם, תמיד ניתן לחפש או להקים בקולג' פעילות אחר צהרים הקשורה לתחום העניין והעיסוק, ולהרחיב את הידע והניסיון בזכות מגוון התלמידים בקולג'.

מהי שפת הלימודים?

שפת הלימודים העיקרית היא אנגלית. בחלק מהקולג'ים ניתן ללמוד גם בספרדית.

אם אני רוצה ללמוד נושא שיש רק בבית ספר מסוים?

ועדת המיון הישראלית אינה מאפשרת הגשת מועמדות לקולג' מסויים. לאחר מעבר שלב המיון השלישי ניתן לבקש לנסוע לקולג' מסוים, אך אין הבטחה שבקשה זו תיענה.

האם יש שיעורי בית ועבודה עצמאית מעבר לשעות הלימוד?

הקולג'ים מלמדים בשיטת לימוד אוניברסיטאית, הכוללת מתן עבודות ושיעורי בית וכן חומרי קריאה. יש חשיבות רבה ללמידה עצמאית של התלמידים בקולג' ועל התלמיד להיות מסוגל לעבוד באופן עצמאי לאחר שעות הלימודים הפורמליות.

אם צריך סיוע בשיעור מסוים- האם זה תלוי ברצונו הטוב של המורה?

המורים בקולג'ים נגישים מאוד ועוזרים לתלמידים מעל ומעבר. המגורים המשותפים בקמפוס אחד מאפשרים קביעה של פגישות עזר אחר הצהרים, וכן קשר ישיר ואישי עם המורים השונים. מעבר לכך, קהילת הקולג' מספקת מערכת תמיכה רחבה, הכוללת גם תמיכה לימודית למי שזקוק.

כמה תלמידים יש בכיתה?

מספר התלמידים משתנה מכיתה לכיתה, מאחר שהוא תלוי במספר התלמידים הלומדים את המקצוע. ככלל, מספר התלמידים בכיתה לא עולה על 25, ולעיתים עמוד על תלמידים ספורים.

האם יש מחנך?

הלימודים הם במערכת מעין-אוניברסיטאית, ולכן אין כיתת-אם ומחנך כפי שיש במערכת החינוך בישראל. עם זאת, לכל מספר תלמידים יש חונך אישי המלווה את התלמידים לימודית וחברתית במהלך שהותם בקולג'.

האם יש הבדלי רמות בין בתי הספר הותיקים והחדשים (רמת לימודים/מורים)?

לא. כל הקולג'ים מלמדים את מקצועות ה-IB ומעסיקים מורים מנוסים ומוכשרים.

האם יש אפשרויות מיוחדות שנפתחות בארץ לאור הIB ?

בוגרי הארגון משתלבים בארץ בכל תחומי הלימוד והעיסוק. תעודת הבגרות הבינלאומית קבילה בכל אוניברסיטה בארץ, ובחלקן אף ניתנות הקלות על ציוני פסיכומטרי. מעבר לכך, הלימודים באנגלית מאפשרים בחלק מהמקרים פטור מלימודי אנגלית באוניברסיטה.

כמה שעות לומדים בשבוע?

נתון זה משתנה בין הקולג'ים, אך עומד על 25-35 שעות בשבוע, המתחלקות על פני חמישה ימי לימוד. חשוב לזכור שלבגרות הבינלאומית לומדים רק שישה מקצועות, וכן שיש דגש חשוב על עבודה עצמאית מחוץ לכיתה.

כמה תלמידים יש בשכבה ?

גם נתון זה משתנה בין הקולג'ים, ועומד על 70-150.

האם בתקופת הלימודים ישנה הכנה כלשהי לאוניברסיטה ?

הקולג'ים מספקים מידע ותמיכה בתלמידים המעוניינים להגיש מועמדות לאוניברסיטאות במהלך שנתם השנייה. מרבית המידע הוא בדבר אוניברסיטאות בחו"ל, בעיקר בארצות הברית ואירופה, אך הקולג' תומך ומספק המלצות גם למעוניינים להתקבל לאוניברסיטאות אחרות, במהלך או בתום לימודיהם בקולג'.

האם ישנו מדריך שדובר עברית ?

לרוב אין בקולג' מורה או מדריך ישראלים או דוברי עברית. עם זאת, כמעט תמיד ישנם תלמידים בשנה מעל, מתחת או אפילו מאותה השנה שיכולים לעזור בשאלות.

האם בית הספר הוא באותו מתחם של בניין המגורים ?

מרבית הקולג'ים הם קמפוסים סגורים בהם המגורים והלימודים מתקיימים באותו מתחם. מספר קולג'ים בנויים כקמפוסים פתוחים, והמבנים השונים (לימודים, מגורים, מנהלה וכדומה) מפוזרים על פני שטח גדול יותר, אך נמצאים במרחק הליכה זה מזה.

האם בבית הספר נלמד את שפת המדינה בה הוא שוכן ?

מרבית הקולג'ים מציעים את השפה המקומית כמקצוע לימודים ברמות שונות. מעבר לכך, קולג'ים מסוימים מחייבים את התלמידים ללמוד את השפה המקומית, גם אם לא לבגרות, וקולג' אחד מחייב ללמוד מספר קורסים בשפה המקומית.